Valná hromada

Valná hromada spolku se sešla v sobotu 12. dubna v 17 hodin v kině. Schválila výroční zprávu a vyúčtování za rok 2024, zvolila statutárního zástupce na další rok (Olga Černá) a přijala dvě nové členky spolku. Odsouhlasila také podporu letošního Dne proti úložišti na lokalitách Březový potok, Horka, Hrádek a Janoch o víkendu 26.-27. dubna.

Z dalších témat jsme probrali tato:

  • možná obnova cest (mlýnská cesta a další)
  • údržba vysazených alejí
  • využití starých tabulí z naučné stezky
  • další aktivity projektu na nové tabule – koncert a vycházka ke vstavačům 25. května
  • 2. ročník Svatováclavské potulky 27. září
  • čajovny
  • výsadby na nadějkovském náměstí

Zúčastnilo se 14 členů spolku (4 se omluvili) a 2 hosté.

Lavička Štěpána Dvořáka

V sobotu 5. dubna jsme se sešli u mlýna Micáskova, abychom novou lavičku symbolicky věnovali zdejšímu rodákovi, folkloristovi a fotografovi Štěpánu Dvořákovi.
Za kmen jasanu na lavičku děkujeme Lalákovým ze Šichovy Vesce, za její instalaci Tomášovi Dvořákovi z Brtce.
Jako první si lavičku vyzkoušeli Josef Dvořák z Micáskova a jeho dcera Eva – Štěpán Dvořák byl bratrem jejich pradědečka.
Je to už devátá z laviček, které jsme symbolicky věnovali významným osobnostem Nadějkovska.

Na vycházku k lavičce navázala přednáška etnografa Jana Kouby v Čajovně Na stezce. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí nejen o Štěpánu Dvořákovi, ale i o dalších osobnostech jeho doby – o Čeňku Zíbrtovi, do jehož časopisu „Český lid“ posílal Štěpán Dvořák své texty a fotografie, a o malíři Václavu Šebelem, který na svých kresbách zachytil podobu vesnic v našem okolí. Perličkou byl seznam exponátů Prácheňského muzea v Písku, které pocházejí z Nadějkova. Buben, který se používal místo dnešního obecního rozhlasu, nám pan Kouba dokonce přivezl ukázat.

Přednášku doprovodila výstava fotografií Štěpána Dvořáka. Pořídil je na počátku minulého století v osmnácti vesnicích v okolí Milevska a mohli jsme si na nich prohlédnout, jak tehdy vypadaly chalupy i lidé, kteří v nich žili. Do Nadějkova je laskavě zapůjčil pan Karel Němeček, který o nich napsal knížku „Zmizelý obraz milevského venkova“.

Adopce tabulí naučné stezky

Na jaře jsme k šesti tabulím přidali malé cedulky jako poděkování těm, kdo ve sbírce přispěli částkou, která umožnila vyrobit celou novou tabuli.
„Adopční“ cedulky najdete zatím na Stračím vrchu, Kladinách, v Sedlištích, u říčky Smutné, ve Vratišově a u školy. Možná ještě nějaké přibudou…

Čajovna a lavička Štěpána Dvořáka

V sobotu 5. dubna se (pokud počasí dovolí) vydáme z Nadějkova na vycházku k Micáskovu mlýnu u Modlíkova. Novou lavičku poblíž odbočky na Vratišov věnujeme dalšímu významnému občanu Nadějkova – folkloristovi Štěpánu Dvořákovi, který ze mlýna pocházel. Vycházíme ve 14 hodin, půjdeme přes Hronovu Vesec, Vysoká draha a Modlíkov.
Událost na Facebooku

Na vycházku naváže přednáška v Čajovně Na stezce. Mgr. Jana Kouba, etnograf Prácheňského muzea v Písku, nás seznámí se životem a významem Štěpána Dvořáka. Začátek je v 17 hodin.
Událost na Facebooku

Štěpán Dvořák se narodil se 7. srpna 1867 na Micáskově mlýně u Modlíkova. Stal se učitelem, na měšťanské škole v Milevsku vyučoval od roku 1899 češtinu, dějepis a zeměpis. Jeho zdraví narušila nemoc, která ho donutila roku 1922 odejít do penze. Zemřel o rok později, 9. září 1923. Pochován je v Jistebnici.
Věnoval se dokumentaci lidových zvyků, o nichž si čtenáři mohli přečíst v jeho článcích v časopisech Zlatá Praha, Veselé chvíle v životě lidu českého a zejména v Českém lidu, který redigoval Čeněk Zíbrt. Dvořákova fotodokumentace byla vedle časopiseckých textů využívána i v publikacích Čeňka Zíbrta. Výborný byl i v loutkářské činnosti. Sám si loutky vyřezával a hrával s nimi dětem divadlo. Část jeho loutek je uložena v milevském muzeu.
Více informací: Štěpán Dvořák

Vycházku a setkání v Čajovně Na stezce pořádáme za podpory Nadace VIA.

Pozvánka na valnou hromadu

V sobotu 12. dubna se od 17 hodin v nadějkovském kině koná valná hromada spolku Zachovalý kraj. Zveme všechny členy spolku i ty, kdo se o jeho činnosti chtějí dozvědět víc nebo ji jakkoli podpořit!

Program:

  1. schválení výroční zprávy a vyúčtování
  2. volba statutárního zástupce
  3. přijímání nových členů
  4. plány na rok 2025, diskuse
    • podpora Dne proti úložišti
    • obnova cest
    • výsadby
    • Svatováclavská potulka

Návrh výroční zprávy ke stažení:

Záchrana srnčat

Čajovna 1. března byla věnovaná problematice záchran srnčat při senosečích. Simona a Pavel Šitnerovi přiblížili návštěvníkům detaily spojení moderní technologie a dobrovolnického úsilí při ochraně přírody na Nadějkovsku. Dozvěděli jsme se, proč a v jakém množství dochází k usmrcování (nejen) srnčí zvěře při zemědělských pracích a jak tomu lze efektivně zabraňovat, pokud je k tomu vůle.

Spolek „Stop sečení srnčat“ hledá dobrovolníky pro letošní sezónu, na věku ani fyzické kondici nezáleží. Zapojit se může skutečně úplně každý, kdo souzní s myšlenkou, že každý život má smysl. Kontaktovat spolek můžete na facebookové stránce: Záchrana srnčat na Nadějkovsku

Další informace:

Pěšinka „u jelena“

Další obecní cesta, která byla zarostlá nálety, je díky spolku vyčištěná a dá se po ní chodit. Jde asi o 300 m úvozové cesty za osadou Kaliště, z hřebene kopce k lesu.

Těšíme se, že bude cesta, ze které je výhled na dřevěnou sochu jelena, hojně využívaná k procházkám.

Autorem sochy jelena je sochař Matěj Řízek, byla vytvořena pro Svatováclavskou potulku roku 2024 – projekt spolku Naplaveno , podpořeného v programu Kul.turista v rámci iniciativy České Budějovice-Evropské hlavní město kultury 2028. Spolek Zachovalý kraj na tomto projektu spolupracoval.

Čajovna: Hasiči doma i na misi

První únorovou sobotu (a první únorový den) nám Petr Vach z mlýna Slabov nedaleko Nadějkova bude v čajovně vyprávět o týmech mezinárodních záchranářů USAR. Tématem bude nejen pomoc při živelních pohromách v ČR, jako byly povodně na severní Moravě nebo tornádo na Hodonínsku, ale i zahraniční mise, například akce záchranářů po explozi skladu v Bejrútu. O hasičích bez obalu a jinak, než se dozvíte v médiích, shrnuje svoji přednášku Petr.

Začínáme jako vždy v 17 hodin v nadějkovském kině.

Úložiště v roce 2024: průzkumná území a protesty obcí

Základní informaci o hlubinném úložišti najdete na stránce Úložiště RAO. V tomto textu, který je stručným výtahem z aktualit na webu Nechceme úložiště, shrnujeme aktuální dění za poslední rok.

Zákon o úložišti

V listopadu roku 2023 Poslanecká sněmovna schválila zákon o úložišti (Zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu, č. 53/2024 Sb.) ve znění, které bylo pro obce zklamáním. Poslanci odmítli jak návrhy na posílení postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, tak návrh na spolurozhodující roli Parlamentu. Senátoři v prosinci 2023 vrátili zákon zpět do Poslanecké sněmovny s tím, že spolurozhodující roli obou komor Parlamentu chtějí do zákona vrátit. V únoru roku 2024 však Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát, zákon schválila v původním znění a následně ho podepsal prezident.

Podle tohoto zákona

  • o umístění úložiště bude rozhodovat jen vláda (ne Parlament)
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu musí své rozhodnutí projednat s Ministerstvem životního prostředí
  • obce budou mít 140 dní na to, aby se k návrhu na umístění úložiště vyjádřily, ale nemají (na rozdíl od Finska, kde se úložiště už staví) právo veta
  • umístění úložiště má být projednáno s veřejností v lokalitách, zákon stanovuje pravidla jednání
  • vláda má ustanovit pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi
  • výši kompenzací pro obce stanoví Atomový zákon (zákon č. 263/2016 Sb.)

Průzkumy

V platnost vstoupil zákon teprve 1. července 2024, SÚRAO ale podala žádosti o stanovení průzkumných území ve čtyřech vybraných lokalitách už v únoru 2023. Městys Dolní Cerekev (Hrádek) podal na jaře 2024 ústavní stížnost kvůli možné podjatosti MŽP.

V září SÚRAO zahájila hydrogeologický průzkum v lokalitě Březový potok a následně i v dalších lokalitách, aniž by bylo schválené průzkumné území.

Teprve v říjnu Ministerstvo životního prostředí povolilo provedení průzkumu v lokalitách Horka, Březový potok a Janoch, později i v lokalitě Hrádek. Obce z Březového potoka proti tomuto rozhodnutí podaly odvolání. Ostatní obce odvolání (nebo rozklady) připravují. Obce z Hrádku podaly předžalobní výzvu kvůli zahájení hydrogeologických prací ještě před vydáním povolení.

Jednání s MPO

V červnu pozval ministr Síkela zástupce obcí z lokalit na jednání „pracovní skupiny“. Starostové z lokalit Březový potok, Horka a Hrádek účast odmítly s tím, že podmínky navrženého statutu pracovní skupiny jsou pro obce naprosto diskriminační a celá tato aktivita má za úkol pouze vytvořit nástroj, pomocí kterého se budou Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) prezentovat veřejnosti jako naprosto transparentní a féroví. Na schůzku tak dorazili pouze starostové obcí Temelín, Dříteň, Olešník a Hluboké nad Vltavou z lokality Janoch. Zastupitelé Temelína ale později poslali minstrovi dopis, v němž se připojují ke stanovisku Březového potoka, Horky a Hrádku a sdělují, že si nepřejí, aby jejich lokalitu zastupoval starosta Hluboké a senátor za ODS Tomáš Jirsa.

Prostřednictví Platformy proti úložišti obce v říjnu oslovily dopisem nového minostra průmyslu Lukáše Vítka, upozornily ho na nerovné postavení místních samospráv a na to, že harmonogram výběru místa proúložiště je uspěchaný a neumožňuje zodpovědné posouzení podmínek v lokalitách.

Protestní akce

V lednu proběhl v lokalitě Březový potok protestní pochod.
V únoru
se uskutečnily debaty v lokalit Janoch u Temelína. Lidé si stěžovali, že mají málo informací od svých starostů, obávají se, že jaderný odpad skončí právě u nich.
V sobotu 20. dubna proběhl Den proti úložišti v lokalitách Janoch, Březový potok, Horka a Hrádek: protestní pochody, debaty, happeningy. Obce znovu žádaly posílení svých pravomocí při rozhodování o úložišti, z Březového potoka poslali občané dopis ministru Síkelovi.
V květnu
proběhl Maraton pro krajinu v lokalitě Hrádek, v červenci protestní pochod a výstava fotografií v Březovém potoce.

Platforma proti úložišti

Do Platformy vstoupily v roce 2024 obec Temelín a spolek STATIS (Janoch) a město Rabí (Březový potok). Nyní má Platforma 58 členů (40 měst a obcí, 18 spolků), z toho je 21 členů-podporovatelů ze záložních lokalit.

Čajovna: Ženské poutě

Druhou lednovou sobotu (11. 1.) se v Čajovně Na stezce setkáme s Jitkou Krajčovou, která jeden prázdninový týden šla sama s malým Františkem v kočárku jižní Moravou.

O svém putování, které bylo součástí delší cesty několika poutnic, Jitka říká: Naše ženská pouť v létě proběhla už po sedmé. Každý rok jiné téma, jiné složení poutnic. Kromě pohlaví nás spojuje ještě láska k chůzi a přírodě – k naší české a vlastně i slovenské krajině, touha po dobrodružství a odpočinku od každodennosti a čase, kdy může každá z nás být sama se sebou.
O čem budu mluvit na čajovně?
Jaká byla prvotní myšlenka a co bylo na počátku…
Kudy a jak vedlo našich 7 poutí…
Jak se šlo letos s myšlenkou na židovský národ a jeho novodobé dějiny…

Začínáme jako vždy v 17 hodin v nadějkovském kině.

Událost na Facebooku