V neděli 25. května jsme na Farské zahradě v Nadějkově přivítali soubor RED BAND ze ZUŠ Sedlec-Prčice. „Koncert pro cesty“ byl poděkováním všem, kdo přispěli do sbírky na nové tabule naučné stezky, i těm, kdo cesty Nadějkovska obnovují, udržují a chodí po nich do krajiny. Navázala na něj vycházka na louku s kvetoucími vstavači.
Děkujeme za spolupráci ZUŠ Sedlec-Prčice, Okrašlovacímu spolku Nadějkov, farnosti Nadějkov, prodejně UNISPOL, dobrovolníkům, kteří pomohli s přípravou koncertu a občerstvení, Jirkovi Bendovi za péči o vstavačovou louku, Nadaci VIA za podporu projektu na obnovu tabulí naučné stezky a Stázce Průšové za plakát.
Poslední předprázdninová beseda v Čajovně Na stezce bude v sobotu 31. května. Začínáme jako vždy v 17 hodin v nadějkovském kině.
Amálie Dušková o své cestě říká: „Sedm zemí, 65 kodrcavých autobusů a milion zážitků! To byla moje dvouměsíční cesta Střední Amerikou z mexického Cancúnu do Panama City. Navštívila jsem mayské památky obklopené džunglí, nekonečné pláže Pacifiku i španělská koloniální města. Vyškrábala jsem se na vrchol několika sopek, včetně nejvyššího vrcholu Střední Ameriky a potkala nové lidi z různých koutů světa.“
Koncert jako poděkování pro ty, kdo přispěli do sbírky na nové tabule Naučné stezky Nadějkovsko, pro ty, kdo udržují a obnovují cesty, i pro všechny, kdo po cestách chodí.
V neděli 25. května od 11 hodin na Farské zahradě v Nadějkově vystoupí soubor RED BAND LIVĚ (ZUŠ Sedlec-Prčice). Po koncertě nabídneme občerstvení a ve 13 hodin se vydáme na vycházku za kvetoucími vstavači (asi 5 km tam i zpět). Kdo nechce jít celou cestu pěšky, může popojet autem do Šichovy Vesce a tam se k pěším – asi ve 13.30 – připojit.
Děkujeme za podporu Nadaci VIA a za spolupráci Okrašlovacímu spolku pro Nadějkov a okolí, Římskokatolické farnosti Jistebnice a ZUŠ Sedlec-Prčice. Za plakát děkujeme Stázce Průšové.
Květnová čajovna nás opět zavede do dalekých krajů. Bude jako obvykle první sobotu v měsíci – 3. května od 17 hodin v nadějkovském kině.
Přijede Pavel Černý, který o své výpravě do Vietnamu říká: Navštívili jsme méně známá místa, zpočátku jsme museli improvizovat, den před naším příletem se přes Jihočínské moře přehnal tajfun Yagi a zpustošil Hanoj a severní část země, kde jsme trávili první část naší cesty. Následovaly dva dny na moři v zátoce Ha Long a poté cca týden ve střední části země.
Hostem čajovny bude Pavel už po šesté a z jeho minulých přednášek o Maltě, Kanadě, Peru, Himálaji a afrických zemích víme, že se můžeme těšit nejen na zajímavé vyprávění, ale také na krásné fotografie.
Valná hromada spolku se sešla v sobotu 12. dubna v 17 hodin v kině. Schválila výroční zprávu a vyúčtování za rok 2024, zvolila statutárního zástupce na další rok (Olga Černá) a přijala dvě nové členky spolku. Odsouhlasila také podporu letošního Dne proti úložišti na lokalitách Březový potok, Horka, Hrádek a Janoch o víkendu 26.-27. dubna.
Z dalších témat jsme probrali tato:
možná obnova cest (mlýnská cesta a další)
údržba vysazených alejí
využití starých tabulí z naučné stezky
další aktivity projektu na nové tabule – koncert a vycházka ke vstavačům 25. května
2. ročník Svatováclavské potulky 27. září
čajovny
výsadby na nadějkovském náměstí
Zúčastnilo se 14 členů spolku (4 se omluvili) a 2 hosté.
V sobotu 5. dubna jsme se sešli u mlýna Micáskova, abychom novou lavičku symbolicky věnovali zdejšímu rodákovi, folkloristovi a fotografovi Štěpánu Dvořákovi. Za kmen jasanu na lavičku děkujeme Lalákovým ze Šichovy Vesce, za její instalaci Tomášovi Dvořákovi z Brtce. Jako první si lavičku vyzkoušeli Josef Dvořák z Micáskova a jeho dcera Eva – Štěpán Dvořák byl bratrem jejich pradědečka. Je to už devátá z laviček, které jsme symbolicky věnovali významným osobnostem Nadějkovska.
Na vycházku k lavičce navázala přednáška etnografa Jana Kouby v Čajovně Na stezce. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí nejen o Štěpánu Dvořákovi, ale i o dalších osobnostech jeho doby – o Čeňku Zíbrtovi, do jehož časopisu „Český lid“ posílal Štěpán Dvořák své texty a fotografie, a o malíři Václavu Šebelem, který na svých kresbách zachytil podobu vesnic v našem okolí. Perličkou byl seznam exponátů Prácheňského muzea v Písku, které pocházejí z Nadějkova. Buben, který se používal místo dnešního obecního rozhlasu, nám pan Kouba dokonce přivezl ukázat.
Přednášku doprovodila výstava fotografií Štěpána Dvořáka. Pořídil je na počátku minulého století v osmnácti vesnicích v okolí Milevska a mohli jsme si na nich prohlédnout, jak tehdy vypadaly chalupy i lidé, kteří v nich žili. Do Nadějkova je laskavě zapůjčil pan Karel Němeček, který o nich napsal knížku „Zmizelý obraz milevského venkova“.
Na jaře jsme k šesti tabulím přidali malé cedulky jako poděkování těm, kdo ve sbírce přispěli částkou, která umožnila vyrobit celou novou tabuli. „Adopční“ cedulky najdete zatím na Stračím vrchu, Kladinách, v Sedlištích, u říčky Smutné, ve Vratišově a u školy. Možná ještě nějaké přibudou…
V sobotu 5. dubna se (pokud počasí dovolí) vydáme z Nadějkova na vycházku k Micáskovu mlýnu u Modlíkova. Novou lavičku poblíž odbočky na Vratišov věnujeme dalšímu významnému občanu Nadějkova – folkloristovi Štěpánu Dvořákovi, který ze mlýna pocházel. Vycházíme ve 14 hodin, půjdeme přes Hronovu Vesec, Vysoká draha a Modlíkov. Událost na Facebooku
Na vycházku naváže přednáška v Čajovně Na stezce. Mgr. Jana Kouba, etnograf Prácheňského muzea v Písku, nás seznámí se životem a významem Štěpána Dvořáka. Začátek je v 17 hodin. Událost na Facebooku
Štěpán Dvořák se narodil se 7. srpna 1867 na Micáskově mlýně u Modlíkova. Stal se učitelem, na měšťanské škole v Milevsku vyučoval od roku 1899 češtinu, dějepis a zeměpis. Jeho zdraví narušila nemoc, která ho donutila roku 1922 odejít do penze. Zemřel o rok později, 9. září 1923. Pochován je v Jistebnici. Věnoval se dokumentaci lidových zvyků, o nichž si čtenáři mohli přečíst v jeho článcích v časopisech Zlatá Praha, Veselé chvíle v životě lidu českého a zejména v Českém lidu, který redigoval Čeněk Zíbrt. Dvořákova fotodokumentace byla vedle časopiseckých textů využívána i v publikacích Čeňka Zíbrta. Výborný byl i v loutkářské činnosti. Sám si loutky vyřezával a hrával s nimi dětem divadlo. Část jeho loutek je uložena v milevském muzeu. Více informací: Štěpán Dvořák
Vycházku a setkání v Čajovně Na stezce pořádáme za podpory Nadace VIA.
V sobotu 12. dubna se od 17 hodin v nadějkovském kině koná valná hromada spolku Zachovalý kraj. Zveme všechny členy spolku i ty, kdo se o jeho činnosti chtějí dozvědět víc nebo ji jakkoli podpořit!
Čajovna 1. března byla věnovaná problematice záchran srnčat při senosečích. Simona a Pavel Šitnerovi přiblížili návštěvníkům detaily spojení moderní technologie a dobrovolnického úsilí při ochraně přírody na Nadějkovsku. Dozvěděli jsme se, proč a v jakém množství dochází k usmrcování (nejen) srnčí zvěře při zemědělských pracích a jak tomu lze efektivně zabraňovat, pokud je k tomu vůle.
Spolek „Stop sečení srnčat“ hledá dobrovolníky pro letošní sezónu, na věku ani fyzické kondici nezáleží. Zapojit se může skutečně úplně každý, kdo souzní s myšlenkou, že každý život má smysl. Kontaktovat spolek můžete na facebookové stránce: Záchrana srnčat na Nadějkovsku