Besedy se konají v kině v Nadějkově od října do května, obvykle první sobotu v měsíci, od 17 hodin, pokud není uvedeno jinak. V červnu a přes prázdniny má čajovna přestávku.
Nejbližší besedy:
2. listopadu a 7. prosince Jindra Částka: Expedice Ekvádor
24denní cesta do jihoamerické země pod záštitou gymnázia Sedlčany. Čtyři studenti a dva dospěláci vyrazili na dobrodružnou výpravu za poznáváním kultury, přírody a španělského jazyka. Cesta byla plná setkání se zajímavými lidmi, nechyběla dobrovolnická práce v pralese, vysokohorská turistika ani bádání v místních jedinečných ekosystémech.
Přijďte se podívat, jak se připravuje 100% čokoláda, k čemu všemu se dá použít mačeta, jak probíhá odchyt divokého hada, nebo jakým způsobem se v Ekvádoru spravuje auto…mimochodem, ochutnali jste třeba pečené morče?
Jindra Částka rozdělil své vyprávění o cestě do dvou přednášek.
Událost na Facebooku – 1. část přednášky
Událost na Facebooku – 2. část přednášky
2025
11. ledna – Jitka Krajčová: Ženské poutě
Naše ženská pouť v létě proběhla už po sedmé. Každý rok jiné téma, jiné složení poutnic. Kromě pohlaví nás spojuje ještě láska k chůzi a přírodě – k naší české a vlastně i slovenské krajině, touha po dobrodružství a odpočinku od každodennosti a čase, kdy může každá z nás být sama se sebou.
O čem budu mluvit na čajovně?
Jaká byla prvotní myšlenka a co bylo na počátku…
Kudy a jak vedlo našich 7 poutí…
Jak se šlo letos s myšlenkou na židovský národ a jeho novodobé dějiny…
1. února – Petr Vach:
Hasiči doma i na misi aneb co se do médií nevejde
1. března – Simona a Pavel Šitnerovi:
Záchrana srnčat na Nadějkovsku
Čajovna věnovaná problematice záchran srnčat při senosečích přiblíží návštěvníkům detaily spojení moderní technologie a dobrovolnického úsilí při ochraně přírody na Nadějkovsku. Dozvíme se základní informace o tom, proč a v jakém množství dochází k usmrcování (nejen) srnčí zvěře při zemědělských pracích a jak tomu lze efektivně zabraňovat, pokud je k tomu vůle. Prezentace fotografií z letošních záchranných akcí spolku Stop sečení srnčat na Nadějkovsku odhalí praktické postupy záchrany a zmíněny budou i výzvy spojené s koordinací mezi myslivci, zemědělci a dobrovolníky. Kromě několika příkladů inspirativní spolupráce bude zmíněn i jeden odstrašující případ.
Srdečně jsou zváni všichni, kteří se chtějí o tématu něco dozvědět. Cílem setkání bude také navázat nové kontakty s dobrými lidmi, kteří by chtěli v příští sezóně se záchranou srnčat v okolí pomoci. Při záchranách je velkou pomocí každý dobrovolník, nehledě na věk či fyzickou kondici. Zapojit se tedy může skutečně úplně každý, kdo souzní s myšlenkou, že každý život má smysl.
Další informace:
- Facebooková stránka: Záchrana srnčat na Nadějkovsku
- Článek v Týdeníku Táborsko
5. dubna – Mgr. Jan Kouba, Prácheňské muzeum:
Folklorista Štěpán Dvořák z Micáskova mlýna
Štěpán Dvořák se narodil se 7. srpna 1867 na Micáskově mlýně u Modlíkova. Stal se učitelem, na měšťanské škole v Milevsku vyučoval od roku 1899 češtinu, dějepis a zeměpis. Jeho zdraví narušila nemoc, která ho donutila roku 1922 odejít do penze. Zemřel o rok později, 9. září 1923. Pochován je v Jistebnici.
Věnoval se dokumentaci lidových zvyků, o nichž si čtenáři mohli přečíst v jeho článcích v časopisech Zlatá Praha, Veselé chvíle v životě lidu českého a zejména v Českém lidu, který redigoval Čeněk Zíbrt. Dvořákova fotodokumentace byla vedle časopiseckých textů využívána i v publikacích Čeňka Zíbrta. Výborný byl i v loutkářské činnosti. Sám si loutky vyřezával a hrával s nimi dětem divadlo. Část jeho loutek je uložena v milevském muzeu.
Více informací: Štěpán Dvořák
květen nebo červen – spisovatel Otomar Dvořák a jeho nová kniha z edice Tajemné stezky, o Nadějkovsku a Jistebnicku (termín v jednání)