Zúžení počtu lokalit odloženo

V prosinci roku 2018 měly být z dosavadních devíti lokalit, vytipovaných pro úložiště, vybrány k dalším průzkumům čtyři. Zbylých pět mělo zůstat jako záložní.
Rada SÚRAO si však v prosinci vyžádala doplnění informací, v lednu roku 2019 se se sešla znovu a nakonec odložila rozhodnutí nejméně o rok, do doby, kdy budou dokončena geofyzikální měření v lokalitách.
V podstatě tak dala za pravdu námitkám, které vůči dosavadnímu způsobu výběru formulovala Platforma proti úložišti.
podrobnosti >>>

Platforma také požadovala odvolání ředitele SÚRAO. Důvodem bylo porušování slibů, netransparentní a nekoncepční jednání Správy úložišť a nerespektování rozhodnutí soudů.
podrobnosti >>>

V únoru ministryně průmyslu Marta Nováková dosavadního ředitele SÚRAO RNDr. Jiřího Slováka odvolala. Ve funkci ho nahradí JUDr. Jan Prachař, který SÚRAO vedl už v letech 2011-2014 (tedy v době, kdy Správa úložišť porušila svůj slib obcím, že bez jejich svolení průzkumy nezačnou). Dnes staronový ředitel SÚRAO slibuje, že zlepší komunikaci s obcemi, přehodnotí původní harmonogram výběru lokalit a zasadí se o přijetí zákona o úložišti.


<<<zpět na úvod

Příspěvek byl publikován v rubrice Úložiště a jeho autorem je Olina. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.