Úložiště v roce 2024: průzkumná území a protesty obcí

Základní informaci o hlubinném úložišti najdete na stránce Úložiště RAO. V tomto textu, který je stručným výtahem z aktualit na webu Nechceme úložiště, shrnujeme aktuální dění za poslední rok.

Zákon o úložišti

V listopadu roku 2023 Poslanecká sněmovna schválila zákon o úložišti (Zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu, č. 53/2024 Sb.) ve znění, které bylo pro obce zklamáním. Poslanci odmítli jak návrhy na posílení postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, tak návrh na spolurozhodující roli Parlamentu. Senátoři v prosinci 2023 vrátili zákon zpět do Poslanecké sněmovny s tím, že spolurozhodující roli obou komor Parlamentu chtějí do zákona vrátit. V únoru roku 2024 však Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát, zákon schválila v původním znění a následně ho podepsal prezident.

Podle tohoto zákona

  • o umístění úložiště bude rozhodovat jen vláda (ne Parlament)
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu musí své rozhodnutí projednat s Ministerstvem životního prostředí
  • obce budou mít 140 dní na to, aby se k návrhu na umístění úložiště vyjádřily, ale nemají (na rozdíl od Finska, kde se úložiště už staví) právo veta
  • umístění úložiště má být projednáno s veřejností v lokalitách, zákon stanovuje pravidla jednání
  • vláda má ustanovit pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi
  • výši kompenzací pro obce stanoví Atomový zákon (zákon č. 263/2016 Sb.)

Průzkumy

V platnost vstoupil zákon teprve 1. července 2024, SÚRAO ale podala žádosti o stanovení průzkumných území ve čtyřech vybraných lokalitách už v únoru 2023. Městys Dolní Cerekev (Hrádek) podal na jaře 2024 ústavní stížnost kvůli možné podjatosti MŽP.

V září SÚRAO zahájila hydrogeologický průzkum v lokalitě Březový potok a následně i v dalších lokalitách, aniž by bylo schválené průzkumné území.

Teprve v říjnu Ministerstvo životního prostředí povolilo provedení průzkumu v lokalitách Horka, Březový potok a Janoch, později i v lokalitě Hrádek. Obce z Březového potoka proti tomuto rozhodnutí podaly odvolání. Ostatní obce odvolání (nebo rozklady) připravují. Obce z Hrádku podaly předžalobní výzvu kvůli zahájení hydrogeologických prací ještě před vydáním povolení.

Jednání s MPO

V červnu pozval ministr Síkela zástupce obcí z lokalit na jednání „pracovní skupiny“. Starostové z lokalit Březový potok, Horka a Hrádek účast odmítly s tím, že podmínky navrženého statutu pracovní skupiny jsou pro obce naprosto diskriminační a celá tato aktivita má za úkol pouze vytvořit nástroj, pomocí kterého se budou Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) prezentovat veřejnosti jako naprosto transparentní a féroví. Na schůzku tak dorazili pouze starostové obcí Temelín, Dříteň, Olešník a Hluboké nad Vltavou z lokality Janoch. Zastupitelé Temelína ale později poslali minstrovi dopis, v němž se připojují ke stanovisku Březového potoka, Horky a Hrádku a sdělují, že si nepřejí, aby jejich lokalitu zastupoval starosta Hluboké a senátor za ODS Tomáš Jirsa.

Prostřednictví Platformy proti úložišti obce v říjnu oslovily dopisem nového minostra průmyslu Lukáše Vítka, upozornily ho na nerovné postavení místních samospráv a na to, že harmonogram výběru místa proúložiště je uspěchaný a neumožňuje zodpovědné posouzení podmínek v lokalitách.

Protestní akce

V lednu proběhl v lokalitě Březový potok protestní pochod.
V únoru
se uskutečnily debaty v lokalit Janoch u Temelína. Lidé si stěžovali, že mají málo informací od svých starostů, obávají se, že jaderný odpad skončí právě u nich.
V sobotu 20. dubna proběhl Den proti úložišti v lokalitách Janoch, Březový potok, Horka a Hrádek: protestní pochody, debaty, happeningy. Obce znovu žádaly posílení svých pravomocí při rozhodování o úložišti, z Březového potoka poslali občané dopis ministru Síkelovi.
V květnu
proběhl Maraton pro krajinu v lokalitě Hrádek, v červenci protestní pochod a výstava fotografií v Březovém potoce.

Platforma proti úložišti

Do Platformy vstoupily v roce 2024 obec Temelín a spolek STATIS (Janoch) a město Rabí (Březový potok). Nyní má Platforma 58 členů (40 měst a obcí, 18 spolků), z toho je 21 členů-podporovatelů ze záložních lokalit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Úložiště a jeho autorem je Olina. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.